Zadanie na dzisiaj: projekt wstępny aplikacji – przewodnika po żydowskiej Warszawie, przygotowywany dla Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, we współpracy z O.H. Media.

Pracując sięgnąłem po narzędzie z pakietu Adobe –  XD w wersji beta jest „przystawką” do flagowych programów graficznych tej firmy. Oto garść refleksji po kilku godzinach pracy.

Zaletą Adobe XD jest intuicyjna droga łączenia elementów (prototype). To mi się najbardziej w nim podoba. Błyskawicznie można przetestować swój pomysł interakcji grafiki – i o to właśnie mi chodziło. Całą grafikę wykonałem w Ilustratorze, wstępne „przymiarki” do layoutu poszczególnych ekranów – w Adobe InDesign, lekki retusz grafiki w Phostoshop. Ładnie też pracuje grid.

Nie przeszkadzał mi dość ubogi repertuar narzędzi jaki oferuje XD, choć przyznam, najbardziej bolało: bardzo cieniutka typografia, brak biblioteki elementów, wszystko na zasadzie “copy & paste”, mało efektów przejść (interakcji). Ale nie narzekajmy… program (w moim przekonaniu) nie powinien dublować Ilustratora czy InDesigna. Powinien tworzyć pomost pomiędzy grafikiem a resztą ludków zaangażowanych w finalny produkt.

Niewątpliwie jest to pożyteczne narzędzie i dobrze się bawiłem. Intuicyjny interface, dla grafika na codzień pracującego z Adobe Creative Cloud opanowanie programu to dosłownie moment. Inna sprawa to co dalej z tym fantem zrobić. Program eksportuje zrzuty ekranu w postaci plików .png, svg i .pdf. Prototyp można uwspólnić (share online) ale tylko przez platformę Adobe CC. Widać … taka już polityka firmy. Ale to wystarczy na bardzo, bardzo pierwsze wdepnięcie w zagadnienie projektowe. Dosłownie w kilka godzin można stworzyć zarys aplikacji mobilnej zaczynając od zera. Ot tak, żeby zobaczyć jak to może wyglądać, pokazać klientowi, czy przedyskutować w zespole. Taki szybki szkicownik.

Takie też było moje zadanie jako grafika. Przełożyć pomysł, teksty i zdjęcia rozsiane w różnych katalogach, na coś co można zobaczyć jako jedną klikalną całość. Jednym słowem – coś na początek drogi. Daleko do końcowego produktu, ale od czegoś trzeba zacząć.

Moje wrażenia z pierwszego kontaktu z programem Adobe UX są pozytywne. A jak bardzo się rozwinie – to już pytanie do Adobe.

plansze do projektu multimedialnego przewodnika dla POLIN

Wstępny projekt UX dla multimedialnego przewodnika – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Grzegorz Adach 2016.