Serdecznie zapraszam na wystawę z okazji 110 – lecia VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Jest to wystawa szczególna. W normalnych warunkach, którymi rządzi się dzisiaj świat sztuki, nie byłaby możliwa do zrealizowania. Różnorodność postaw i wieku autorów łączy prosty i niepodważalny fakt – wszyscy mogliby się spotkać w tym samym miejscu, ale w różnym czasie. Wśród artystów biorących udział w wystawie jest, nieżyjący już od ponad roku, Leszek Kwiatkowski. Do listy uczestników należałoby dopisać prof. Leszka Wajdę, architekta wnętrz – młodszego brata Andrzeja Wajdy. Sam wielki reżyser jest także związany z historią naszej szkoły. Żałuję, że mimo wielu starań nie zdołaliśmy na czas dotrzeć do innych absolwentów zajmujących się sztuką wizualną.

 

Kiedy zdałem maturę w VI LO nie miałem świadomości ciężaru gatunkowego, jaki daje ten zapis w życiorysie. Dopiero po latach przekonałem się, że ukończyłem jedno z najlepszych liceów w Polsce. W czasach mojej młodości nie było rankingów (pisałem maturę w stanie wojennym). Interesowałem się fizyką, z domu wyniosłem zdolności manualne – wypadkową była architektura. W końcu – wylądowałem na Wydziale Grafiki na ASP. Spotykałem „kochanowszczaków” w gabinetach prezesów, w kancelariach ministrów, na spotkaniach kadry zarządzającej. To wysokiej klasy fachowcy, często od „zadań specjalnych” – roboty, której nikt nie chce się podjąć. Z pewną nieśmiałością przyznawali się do tego, że są z Radomia. Może to zasługa inteligencji, a może przypadku, ale zawsze potrafiliśmy się rozpoznać.

Tak bywa, że do liceum, które jest „kuźnią olimpijczyków” z przedmiotów ścisłych, trafiają jednostki uzdolnione w kilku kierunkach naraz. Myślenie abstrakcyjne jest wspólne zarówno dla sfery nauki jak i szeroko pojętej humanistyki. Bo czym jest wyobraźnia? Wyobraźnia to nie fantazja. To także nie jest wrażliwość (choć trudno wyobrazić sobie człowieka bez wrażliwości, ale z wyobraźnią). Śmiem twierdzić, że bez wyobraźni nie ma nauki. Sztuka i nauka – tak, te światy się przenikają. Przed nauką piętrzą się dzisiaj wyzwania najważniejsze. Ale w tym nasyconym technologiami świecie to właśnie sztuka pełni rolę łącznika, tłumacza, katalizatora przemian.

 

Wernisaż: 7 października 2022, Kamienica Deskurów, Rynek 12/14, Radom.

 

Do pobrania:

 

Artyści biorący udział w wystawie / rok matury:

Andrzej Adach / 1988

Grzegorz Adach / 1983

Maja Celuch (Żardecka) / 1972

Stanisław Drąg / 1960

Teresa Działak-Wojciechowska / 1971

Ewelina Cis / 2011

Elżbieta Godecka-Kwaśniewska / 1969

Katarzyna Gołębiowska-Padewska / 1993

Mateusz Kamieński / 1996

Stanisław Zbigniew Kamieński / 1969

Alicja Kobza / 2003

Sebastian Krok / 2004

Leszek Kwiatkowski / 1968

Urszula Morawska-Zawada / 1998

Katarzyna Podniesińska (Krysińska) / 1980

Mateusz Popławski / 1996

Nikodem Janusz Popławski / 1993

Ewa Tatar-Próchniak / 1972

Elżbieta Wasiuczyńska / 1984

Hanna Wojdała-Markowska / 1982

Urszula Wolszczak-Paluch / 1971

Jacek Zaborski / 1972

fot. Stanisław Zbigniew Kamieński